JAK NA TO, KDYŽ NÁM LETNÍ TEPLOTY NEDAJÍ SPÁT?

Dobrý spánek_článek léto (1)

Léto. Období, kdy si vychutnáváte slunečné dny, dobré jídlo, studené drinky, trávíte čas s rodinou a přáteli, užíváte si dovolenou, výlety, koupání. Ale co se stane na konci dne, když jste z toho všeho unavení a potřebujete si odpočinout? Těšíte se do své pohodlné postele s vidinou rychlého úniku do krajiny snů. Jenže uprostřed noci se probouzíte, házíte sebou a otáčíte se v marné snaze nalézt chladné místečko na svém polštáři, odhazujete dusivou pokrývku a nabýváte pocitu, že se vaše ložnice změnila v pekelnou saunu.

Přinášíme vám několik tipů, jak si užít komfortní spánek i během horkých letních dnů, abyste se ráno probudili plni energie a sil pro další dobrodružství, které vás čeká.

Zajistěte komfortní teplotu v ložnici

NEPOUŠTĚJTE DOVNITŘ TEPLO. Nejzásadnější chyba, které se dopouštíme je letní otevírání oken a tím vpouštění horkého vzduchu do místnosti. Přes den tedy nechávejte okna zavřená, v ideálním případě stáhněte žaluzie nebo zatáhněte závěsy. Vyvětrejte až před spaním, po západu Slunce. Ideálně sledujte venkovní i vnitřní teploměr a větrat začněte až ve chvíli, kdy se venkovní teplota přiblíží té uvnitř pokoje.

ZAJISTĚTE DOBROU CIRKULACI VZDUCHU. Otevřete více oken v bytě a nechte otevřené dveře od ložnice, aby vzduch, co nejlépe proudil. Spoléháte-li na větrák, aby splnil svoji funkci a pouze neproháněl po místnosti horký vzduch, umístěte před něj například misku s ledem. Místnost se také krásně prochladí, když před otevřené okno pověsíte mokré prostěradlo nebo ručník.

VOLTE STUDENÉ BARVY. Zchladit ložnici můžete zvolenými barvami povlečení a doplňků. Studené barvy jako modrá, zelená a fialová působí uklidňujícím dojmem a navíc vám díky nim bude připadat, že je v pokoji o několik stupňů méně. Těmito barvami také znepříjemníte život roztočům, protože ti mají nejraději červenou a černou barvu, a právě zelená se jim líbí nejméně.
Abelie

 

 

 

Zajistěte komfortní teplotu těla

DBEJTE NA TO, V ČEM SPÍTE. Značnou část toho, jak se v noci budete cítit, můžete ovlivnit tím, co si na noc obléknete. Volbou číslo jedna by pro vás měla být bavlna, která je lehká a prodyšná a především výborně saje pot. Oblíbený je také příjemně chladivý satén.

NESPRCHUJTE SE STUDENOU VODOU. Studená voda vám sice přinese okamžitou úlevu, ale po velmi krátké době dojde k ještě většímu zvýšení teploty těla. Klidnější spánek vám přinese voda vlažná nebo teplá, protože otevírá póry a z těla tak odchází horkost.

POZOR NA LEDOVÉ NÁPOJE. Stejně jako u sprchování, ledová voda vás příjemně zchladí, ale dlouhodobě udělá víc škody než užitku. Při její konzumaci totiž tělo utrpí teplotní šok, jemuž se brání vnitřním ohřevem tekutiny na tělesnou teplotu. Důsledkem je pak nadměrné pocení. Vhodnější jsou proto tekutiny o pokojové teplotě.

K VEČEŘI JEN LEHKÁ JÍDLA. Tělo, které tráví, produkuje teplo. Vyhněte se tedy masu, smaženým, kořeněným pokrmům a dejte si raději salát, studenou mísu nebo čerstvé ovoce. A samozřejmě, stejně jako po celý rok, byste se měli před spaním vyhnout alkoholu, kofeinu a cukru, které významně zhoršují kvalitu spánku.

Zajistěte komfortní teplotu přímo v posteli

ZVOLTE VHODNOU PŘIKRÝVKU. Stejně jako používáte zimní a letní oblečení, přezouváte auto na zimní a letní pneumatiky, měli byste používat zimní a letní přikrývky. Letní přikrývky s výplní nižší gramáže jsou lehké a prodyšné. Navíc můžete vybírat ze speciálních materiálů, které vám zajistí pohodlný spánek. Za zmínku určitě stojí přírodní materiál Tencel® vyrobený z eukalyptového dřeva, který je měkký jako hedvábí, silný jako polyester, chladivý jako len a savý jako bavlna. Vlákno dokáže regulovat vlhkost a zajistí tak suché a svěží prostředí ke spánku. Tencel má skvělé antibakteriální vlastnosti. Díky svému složení i díky tomu, že dokáže vytvořit suché mikroklima na povrchu pokožky, zamezuje tvorbě bakterií, které způsobují zápach. Pro letní období a osoby se zvýšenou potivostí jsou ideální přikrývky s tkaninou Coolmax®, která odvádí pot z pokožky 2x rychleji než bavlna a zajišťuje tak optimální teplotu kolem těla. Schne rychleji než jiné textilie a udržuje tak tělo v suchu a pohodě. Preferujete-li přírodní materiály, doporučujeme také přikrývky s bambusovým vláknem. To je přirozeně antibakteriální, což zabraňuje množení bakterií a vzniku nepříjemných pachů. Navíc vyniká svými absorpčními schopnostmi a je vysoce prodyšné, tkanina na dotek působí chladivě.

ZÁKLADEM JE POLŠTÁŘ. Nezapomínejte ani na polštář, protože většinu tělesného tepla produkuje právě hlava. Stejně jako u přikrývek vybírejte z letních polštářů. V případě anatomicky tvarovaných polštářů z paměťové pěny, nezapomínejte, že samotná paměťová pěna velmi rychle přijímá vaši teplotu a pak ji velmi rychle vrací. Věnujte tedy pozornost potahovým materiálům. Z naší nabídky doporučujeme novou řadu polštářů, Superiore Deluxe s potahem Outlast®, výborným pro letní období. Outlast® je speciální termoregulační textilie původně vyvinutá pro astronauty. Měla jejich tělo ve vesmíru zahřívat nebo chladit podle momentální potřeby. To stejné dokáže poskytnout vašemu tělu. Ve velké mikrobuněčné struktuře obsahuje miliony kuliček vyrobených ze speciálního vosku, které tají při teplotě 36 °C, a v tu chvíli jsou schopny absorbovat teplo, vaše tělo se nepřehřívá a vy si můžete užít osvěžující spánek.

MATRACE. Na horké letní dny bychom měli myslet již při výběru matrace. Vybírat bychom měli z materiálů, které mají termoregulační funkci, tzn. v létě chladí, v zimě hřejí. Tuto schopnost mají všechny matrace opatřené potahem Outlast®. Pro letní období jsou přímo stvořeny matrace Magniflex řady Magnigel, které přináší do ložnic doslova chladivý závan. Patentovaná speciální gelová pěna je velmi prodyšná a umožňuje cirkulaci vzduchu a udržuje konstantní mikroklima mezi tělem a matrací. Maximální prodyšnost matrace je zajištěna snímatelným potahem s viskózovým vláknem a 3D větracím lemem.

MATRACOVÝ CHRÁNIČ. V létě, kdy se více potíme, je matrace vystavená zvýšené zátěži a stává se ideálním místem pro vznik plísní a rozmnožování roztočů. Chraňte ji proto matracovým chráničem, který pot nepropustí a navíc ho lehce vyperete. I ten si u nás můžete vybrat v letní variantě z materiálů schopných regulovat teplotu, ať už se jedná o bambus nebo inovativní Outlast®.

PROSTĚRADLA A POVLEČENÍ. Používejte bavlněné prostěradlo či napínací prostěradlo Jersey – hladký úplet ze 100% bavlny,  s příjemným, mírně chladivým omakem a výbornými savými vlastnostmi. Pro povlečení je v létě oblíbený, lehký bavlněný satén – příjemný na dotek, kvalitní s dlouhou životností, dostupný i v nežehlivé variantě. Výborné vlastnosti má i damašek, v létě chladí a v zimě zahřeje – ovšem nevýhoda pro řadu hospodyněk je údržba – mačká se a musí se žehlit.

Je třeba si uvědomit, že žádný materiál a opatření nemají tu zázračnou vlastnost, abychom se přestali potit – to je a bude přirozená součást regulace lidské teploty, která náš organismus chrání. Správnými návyky a výběrem materiálů tento stav ale můžeme regulovat a pomoci si tak ke klidnému a regeneraci umožňujícímu spánku.

V prodejně Dobrý spánek v Boskovicích jsme připraveni na letní sezónu a nabízíme široký výběr vhodných doplňků pro klidný a pohodlný spánek i v horkých letních dnech. Rádi vám poradíme a s výběrem pomůžeme. Navíc jsme pro vás připravili PRÁZDNINOVOU AKCI – při nákupu zdravotních matrací získáte hodnotný dárek v podobě anatomického polštáře zdarma. Přijďte a užijte si léto naplno.

 

                                   VÍTE, ŽE?

  • vaše tělo má nejnižší teplotu mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní
  • v létě za noc vypotíte 1 – 1,5 litru potu
  • rozdíl ve vnímání skutečné teploty v ložnici a teploty díky zvoleným barvám může být až 7 °C

 

Velký showroom pro zdravý spánek v Boskovicích

Dobrý spánek - Jana Ševčíková
Bezručova 18, Boskovice

Po–pá: 9–12 a 13-17 hod.
So: 8–11 hod.

Do showroomu

© Jana Ševčíková | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top