Jak si vybrat správnou matraci

Zjistěte, jakou vybrat matraci pro vaši konkrétní situaci. Přijďte se poradit a vybrat si do showroomu.


Co byste měli vědět

Vhodná matrace dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění.

Před výběrem matrace popřemýšlejte:

  • Komu je matrace určena – věk, výška, váha, pohlaví.
  • V jaké poloze spíte – na zádech, na boku, na břiše.
  • Jaké máte zdravotní potíže – problémy s páteří, klouby, prodělaná operace, pocení, alergie.
  • Jak tuhou matraci chcete – tvrdší, měkčí, středně tuhou.
  • Na jaké rošty matraci položíte – laťový rošt, lamelový, polohovací nebo nepolohovací.
  • Jaký povlak na matraci zvolíte – pro větší komfort.
  • Kolik jste ochotni do svého zdravého spánku investovat.

Co je zdravotní matrace

zdravotní-matrace-certifikaceOznačení „zdravotní matrace“ znamená, že jde o prověřenou a garantovanou matraci. Takovou matraci doporučuje anatom, ortoped, alergolog, kožní lékař, chiropraktik i spánkový specialista.

POZOR: Zdravotní matrace musí být klinicky testovaná, což potvrzuje nezávislý certifikát.

Nejvyšší zdravotní certifikací je Medical Device Class 1 (platí v celé EU) – zdravotní produkt 1. kategorie. Právě takové certifikované matrace si u nás můžete nakoupit levněji se sníženou 15% DPH.

Takto certifikovaná matrace vám poskytne dokonalou oporu páteři, kloubům i svalům. Navíc odstraňuje tlakové body, takže se v noci nemusíte tak často otáčet. Neobsahuje také žádné zdraví škodlivé látky.


Podle čeho vybrat správnou matraci

Jak často se na ní bude spát

Pro příležitostné spaní na chatě můžete vybrat jednodušší typ matrace. Pro pravidelné spaní si ale s výběrem dejte opravdu záležet. Nejvíce na výběru matrace záleží, pokud máte zdravotní potíže.

Na jakém roštu bude ležet

Máte-li laťový (pevný) rošt, pak zvolte pěnovou matraci (a hodí se i pro matraci pružinovou). Díky laťovému roštu působí matrace pevnějším a tužším dojmem. Nezapomeňte však zvolit větší výšku matrace, aby matrace tělo dobře podržela.

Máte-li lamelový (pružný) rošt, pak volte pěnové nebo latexové matrace. Matrace může mít menší výšku, protože lamely pod matrací pruží. Pokud máte polohovací lamelový rošt, vyberte si takovou matraci, která polohování zvládne.

Kdo na ní bude spát

Podle hmotnosti. Čím větší hmotnost, tím by měla být matrace tvrdší. Měkké matrace jsou zase vhodné pro člověka s nižší hmotností, nebo pro občasné přespávání.

TIP: Ideální je matraci si vyzkoušet na prodejně.

Podle věku. Pro děti je vhodnější matrace středně tvrdá až tvrdá. Mladší dospělý člověk zvládne tvrdší matraci, zatímco starší člověk si spíše odpočine na anatomické a více přizpůsobivé matraci.

Podle polohy spaní. Jestliže spíte na zádech nebo na břiše, můžete si vybrat tvrdší matraci. Pokud spíte na boku, vyberte si spíše měkčí.

POZOR: Neplatí, že čím tvrdší matrace, tím je vhodnější pro záda.


Jakou zvolit velikost matrace

Šířka matrace

Do manželské postele volte dvě matrace o šířce 90 cm. Pokud u vás v posteli občas spí i děti, pak zvolte šířku 100 cm. Ale jestliže máte málo prostoru, můžete zvolit šířku 80 cm.

Jednolůžko by mělo mít šířku matrace minimálně 90 cm. Velký komfort zajistí šířka 120 cm. A pokud s vámi v posteli občas někdo spí, pak volte šířku 140 cm.

Délka matrace

Minimální délku matrace volte podle výšky spícího, k níž připočtěte 25 cm. Nejběžnější délkou matrace je 200 cm. Lze ji ale prodloužit na 210 nebo 220 cm.

Můžete však mít starší postel, nebo postel na míru, s atypickými rozměry. Pak je možné vytvořit matraci na míru právě vaší posteli.

Jak měřit? Měříme vnitřní rozměr postele – ne starou matraci.

Velký showroom pro zdravý spánek v Boskovicích

Dobrý spánek - Jana Ševčíková
Bezručova 18, Boskovice

Po–pá: 9–12 a 13-17 hod.
So: 8–11 hod.

Do showroomu

© Jana Ševčíková | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top