Studio zdravého spánku v Boskovicích
Studio zdravého spánku v Boskovicích
Pokud byste se zeptali ve svém okolí, kdo má rád zimu, pravděpodobně byste se ve většině případů setkali s pozdviženým obočím či poklepáním na čelo, jak vás ale taková věc vůbec mohla napadnout. Dle průzkumů, pouhá 3 % populace řadí zimu mezi oblíbené roční období. Zima, nedostatek světla, únava… to je jen několik „zimních strašáků“. Přinášíme vám pár tipů, jak se s některými z nich poprat. Pokud by se vám zdálo, že nezabírají, zkuste jen změnit úhel pohledu a uvědomit si, jak krásně rozmanité proměny máme možnost kolem sebe vidět.
Aby vás ani zimní únava nepřipravila o drobné radosti, které sebou zima přináší, věnujte pozornost následujícím bodům.
Ano, myslíme to vážně, i když je to pravděpodobně ta poslední věc, do které se chcete pouštět. Jedním z důvodů, proč se cítíme v zimě více unaveni je to, že oproti létu většina z nás velmi omezí jakékoliv sportovní a pohybové aktivity. Pravidelný pohyb nám dodá potřebnou energii, přispívá ke kvalitnějšímu spánku, rozproudí krevní oběh, takže nám nebude zima, ale také příznivě působí na naši psychickou pohodu a zvyšuje naši imunitu díky zvýšenému vylučování škodlivých látek z těla. Dopřejte si pravidelnou procházku na čerstvém vzduchu – budete překvapeni, jak se „zimní únavou“ dokáže zatočit.
Během krátkých zimních dnů, ochuzených o dostatek slunečního záření, přicházíme o velmi důležitý vitamín D. Ten ovlivňuje správné fungování 36 orgánů v těle, jeho nedostatek velmi úzce souvisí s únavou a špatnou náladou, které nás v zimě často provází. Má ale ještě jednu důležitou vlastnost, kterou zvláště v zimě potřebujeme, a tou je podpora imunitního systému. Postaráme-li se tedy o jeho dostatečný přísun, snížíme náchylnost k častým nachlazením nebo chřipce. Snažte se i v zimě co nejvíce využít omezené sluneční světlo. Pusťte si do bytu co nejvíce přirozeného světla, používejte osvětlení s teplým zbarvením, zapalte si svíčky – prostě se obklopte světlem.
TIP: potraviny bohaté na vitamín D – tučné ryby (losos, tuňák), krevety, hovězí játra, mléko, tvrdý sýr či vaječné žloutky
Většina z nás v zimě pije mnohem méně, než v létě, kdy díky horkému počasí máme pocit žízně. Zapomínáme ale, že samotné naše tělo je ze 70 % tvořeno vodou a pouhá dvě procenta ztráty normální hodnoty se projeví zvýšenou únavou a ztrátou energie až o 20 %. Dodržovat pitný režim i v zimě, nás tak dokáže zbavit únavy, ale přináší i mnoho dalších benefitů. Věděli jste, že nedostatečný pitný režim spolu s nedostatkem pohybu je hlavní příčinou suché pokožky, která nás v zimě tolik trápí?
Máte pocit, že díky kratším dnům nic nestíháte a jste ve stresu? Není divu, že jste unavení. Využijte zimu k regeneraci a odpočinku, zapomeňte na slovo „musím“. Vzpomeňte si, jak trávili zimu lidé v dřívějších dobách. Byl to čas pro zpomalení, trávení času s blízkými, zotavení se z uplynulého roku a načerpání sil do toho nového. Inspirujte se také v přírodě, kterou nezasáhla naše „hektická doba“, a která funguje stále na stejných principech – na podzim odevzdá své plody, shodí listí a uloží se k zimnímu odpočinku, aby na jaře ukázala svoji novou sílu v plném rozpuku. Naše tělo má podobně nastavený biorytmus a tím, že ho nutíme dělat něco jiného, než k čemu je vnitřně naprogramováno, zbytečně se vyčerpáváme. Dovolte si tedy v zimě trochu přibrzdit, užít si tolik potřebný klid a dobít energii.
Tento bod platí, ať je léto nebo zima. Abychom se vyhnuli únavě a byli plni sil a energie, potřebujeme regenerovat kvalitním spánkem. Měli bychom dodržovat klasický spací rytmus – chodit spát ve stejnou dobu a spát sedm až osm hodin, ne více – únavu totiž nepřespíme. V zimě bychom si měli pohlídat také teplotu v ložnici. Otáčet termostatem topení, jen proto, že jsme se vrátili z venku vymrzlí, není dobrým řešením. Teplota v ložnici by neměla přesáhnout 19 stupňů, pokud si chceme dobře odpočinout a lehce usínat. Navíc v přetopené ložnici se nám více vysušují sliznice a jsme tak náchylnější k různým chorobám. Nezapomínáme ani krátce a intenzivně větrat. Základem pro komfortní teplotu jsou potom materiály našich lůžkovin.
Vyberte si vhodnou přikrývku – zimní (pokud máte v ložnici chladno nebo spíte při otevřeném okně) nebo celoroční. To, že je vám pod vaší peřinou zima neznamená, že potřebujete teplou zimní přikrývku – na vině může být stáří, pokud ji máte třeba sedm, osm let, je již sležená a nemá tedy ty správné vlastnosti a nehřeje tak, jak by měla. Dávno už také neplatí, že čím těžší a tlustší, tím teplejší. Naducané pětikilové duchny našich babiček měly svůj význam v době, kdy se v ložnicích netopilo a kdy nebyly k dispozici speciální materiály jako dnes. Stejně jako u funkčního oblečení, tak i u přikrývek, využívají výrobci speciální vlákna, která jsou velmi tenká, lehká, dobře odvádí vlhkost a výtečně hřejí. Najdete je u přikrývek z dutého vlákna. Specialitou jsou pak např. tzv. duo přikrývky, kterým díky jejich konstrukčnímu řešení neutíká teplo pryč tak jako u běžných přikrývek a jsou proto krásně hřejivé.
Na zimu jsou výborné i přírodní materiály – např. ovčí rouno nebo peří. Ovčí rouno má dobrou vlastnost při regulaci teploty – v zimě hřeje a v létě se pod ním člověk nepotí. Zajišťuje tzv. suché teplo – ocení např. revmatici. Dokáže přijmout a odvést až 30 % vlhkosti. Nevýhoda pro někoho může být, že se nedá prát v pračce a přikrývka z ovčího rouna je těžší oproti přikrývkám z dutého vlákna.
Výborné vlastnosti, co do životnosti, přizpůsobivosti a hřejivosti, mají péřové přikrývky, které dnes můžete pořídit již s váhou od 500 g. Kvalita přikrývky záleží jednak na poměru prachového peří s peřím normálním – čím víc prachového tím sice dražší, ale kvalitnější a lepší vlastnosti (péřové výrobky tohoto typu používají např. i horolezci při výstupech v Himalájích). Velmi záleží i na sypku – musí být hustě tkaný, aby nepropouštěl peří. Díky tomu se dají takové přikrývky dokonce i prát. Neplatí, že peří = alergie. Na peří samotné, jako produkt, je alergické poměrně malé % lidí. Většinou se jedná spíše o alergii na prach. Pokud tedy chcete mít v tomto ohledu jistotu, požadujte přikrývky, které mají speciální certifikáty (NOMITE®, DAUNASAN® a další). Tyto jsou vhodné i pro alergiky s alergií na domácí prach. Najdete je i u nás.
Teplotní komfort v posteli můžeme zvýšit správnou volbou prostěradla a také povlečení. Základem by měla být bavlna – na zimu výborný flanel – počesání zajišťuje hřejivost a velmi příjemný omak. Někomu bude stačit i krepové povlečení. Pokud se rádi zamuchláte do něčeho jemného a příjemného, oblíbené jsou výrobky z mikrovlákna. U prostěradel doporučujeme pro příjemný hřejivý pocit froté nebo mikrovlákno.
Volte teplé barvy – např. barvy ohně, červená, oranžová a žlutá, dokáží vykouzlit hřejivou atmosféru v ložnici i těch největších „zmrzlíků“.
Přijďte si k nám na prodejnu Dobrý spánek vybrat nejen z široké nabídky zimní výbavy. Rádi vám poradíme s výběrem postele, roštů, matrací nebo anatomických polštářů. V našem sortimentu naleznete bohatou šíři lůžkovin – prostěradla, více jak 130 vzorů povlečení, deky, dekorační polštáře, ručníky, osušky, tzv. francouzské přikrývky. Vše i pro vaše nejmenší.
Jako originální dárek si můžete vybrat z pestré nabídky katalytických lamp, které slouží k pročištění a provonění vzduchu a zároveň jsou svým zpracováním velmi hezkou ozdobou interiéru. Právě v zimě máme nejlepší příležitost vychutnat si třeba vůni pomeranče, skořice či levandule a provonět a zpříjemnit si svůj domov.
Pokud si s výběrem dárku nevíte rady, vystavíme vám univerzální dárkový poukaz.
Přejeme vám, abyste si zimní období a radovánky užili plnými doušky, ale také je využili ke kvalitnímu odpočinku a načerpání pozitivní energie.